FINAŁ III POWIATOWEGO HAPPENINGU PROFILAKTYCZNEGO „DZIEŃ DLA ŻYCIA” 2018

2018-05-23

Aktualizacja:

2018-05-23 14:01

W Szkołach prowadzonych przez Edukację Lubasz maj jest miesiącem intensywnej pracy uczniów i zaangażowania społecznego młodzieży w różnego rodzaju inicjatywy. Jak co roku, uczniowie wspierani przez dyrektor szkoły - Renatę Małecką oraz koordynatorów Lubaskiej Edukacyjnej Drużyny Szpiku – Agnieszkę Gołębiewską i Daniela Gołębiewskiego, podjęli się przeprowadzenia kolejnej, ważnej inicjatywy, jednoczącej ludzkie serca w słusznej sprawie pod hasłem: „Razem dla życia”.

W Szkołach prowadzonych przez Edukację Lubasz maj jest miesiącem intensywnej pracy uczniów i zaangażowania społecznego młodzieży w różnego rodzaju inicjatywy. Jak co roku, uczniowie wspierani przez dyrektor szkoły - Renatę Małecką oraz koordynatorów Lubaskiej Edukacyjnej Drużyny Szpiku – Agnieszkę Gołębiewską i Daniela Gołębiewskiego, podjęli się przeprowadzenia kolejnej, ważnej inicjatywy, jednoczącej ludzkie serca w słusznej sprawie pod hasłem: „Razem dla życia”. Impreza związana ze zbiórką krwi i rejestrem potencjalnych dawców szpiku ma charakter cykliczny i prowadzona jest przez szkołę od 2009 roku. To właśnie w 2009 roku odbyło się pierwsze tego typu działanie w powiecie i to, o bardzo szerokim zasięgu. Utrzymana została zeszłoroczna formuła, którą jest powiatowy happening profilaktyczny wspierający Ogólnopolską Akcję Fundacji Martyny Kaczmarek „Dzień dla Życia”. Tym razem, to jego III edycja. Adresatami działania jest społeczność lokalna w różnym przedziale wiekowym - od przedszkolaka po seniora. Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Czarnkowie oraz Gminy Lubasz przy mocnym wsparciu partnerów szkoły: Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej 
w Czarnkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubaszu, Gminnego Ośrodka Kultury 
w Lubaszu, OPEN w Poznaniu, WOPR Anioły z Trzcianki oraz fundacji na co dzień zajmujących się profilaktyką zdrowotną.

17 maja, na terenie kampusu Szkół prowadzonych przez Edukację Lubasz, pełną parą ruszyła zbiórka krwi w Krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Była to akcja wyjątkowa, gdyż krew i szpik zbieraliśmy dla Adama Krycha, 
u którego zdiagnozowano białaczkę szpikową. Tradycyjnie zbiórka krwi połączona została 
z rejestracją potencjalnych dawców szpiku, szukając bliźniaka genetycznego dla Adama (zarejestrowano 2 przyszłych potencjalnych dawców szpiku) oraz z licznymi atrakcjami, które przyciągnęły nie tylko duże grono zasłużonych i potencjalnych dawców życiodajnego płynu, ale i dzieci z powiatowych przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Podczas happeningu przeprowadzono akcję Kampanii Społecznej Drugie Życie, rozpropagowując oświadczenia woli o pośmiertnym przekazaniu organów na przeszczepy oraz Fundacji Rak’n’Roll Wygraj życie! - „Daj Włos”, polegającej na ścinaniu i dobrowolnym przekazaniu włosów na peruki dla osób walczących z chorobami nowotworowymi. 
W edukacyjnej pracowni fryzjerskiej oprócz Pani Ewy Klawek wspieranej przez Panią Beatę Orzechowską – kosmetyczkę, włosy ścinał Mistrz Fryzjerstwa z Salonu Pielęgnacji Włosów w Poznaniu – Jakub Wujec. Podczas akcji udało się zebrać 12 warkoczy od dawców.

Podczas happeningu można było wykonać także bezpłatne badania specjalistyczne – badanie wzroku przeprowadzone przez Pana Bartosza Stawińskiego, właściciela Firmy Optyk, słuchu przeprowadzone przez Panią Joannę Kuklewską z Firmy Audiofon Brzoza, skóry głowy 
i włosów przeprowadzone przez Panią Annę Wujec z Salonu Pielęgnacji Włosów w Poznaniu, badanie mammograficzne i cytologiczne, a także zmierzyć poziom tlenku węgla 
w wydychanym powietrzu oraz poziom tkanki tłuszczowej. Nasze działania profilaktyczne wzbogaciliśmy o kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu WOPR MDK Anioły z Trzcianki. W pracowni fryzjerskiej udzielano także darmowych porad fryzjerskich, kosmetycznych oraz wykonywano zabiegi pielęgnacyjne na skórę głowy i włosy. Przy działaniach nie mogło oczywiście zabraknąć naszej zaprzyjaźnionej partnerki w dziedzinie promocji dawstwa szpiku, Marii Homan reprezentującej Fundację Anny Wierskiej „Dar Szpiku” Drużyna Szpiku, pomysłodawczynię utworzenia Lubaskiej Edukacyjnej Drużyny Szpiku. Dzień ten, uświetniły również działania edukacyjnej młodzieży, która poprowadziła animacje dla dzieci z oddziałów przedszkolnych powiatu, przygotowała zwiedzanie szkoły, malowanie twarzy i zabawy z chustą Clanzą, hydronetką, Był kącik czytelniczy w ramach projektu PoczytajMy a także odbył się pokaz musztry paradnej z bronią i pokaz dynamiczny grupy ASG oraz pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu uczniów profilu pożarniczego, wspierany przez młodych weterynarzy z technikum.  Najmłodszych bawiły maskotki Pyrka, Żarka i Króla Juliana. Odbyły się zajęcia twórczego rysunku poprowadzone przez Panią Agnieszkę Halamę z Fundacji Marchewkowe Pole w Trzciance oraz pokaz samoobrony poprowadzony przez nauczyciela Edukacji Lubasz, trenera kadry narodowej juniorów młodszych w judo - Tomasza Jpoka.

Tego dnia, nagrodzono najmłodszych artystów z naszego powiatu, którzy brali udział 
w konkursie plastycznym „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS – Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT”. Łącznie wpłynęło 411 prac konkursowych, 54 prace z 5 szkół podstawowych powiatu oraz 357 prac z 17 przedszkoli. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie, zostały wręczone laureatom najlepszych prac:

Przedszkole:

I miejsce- Nadia Gołębiewska – Publiczne Przedszkole w Kuźnicy Czarnkowskiej,  

II miejsce- Wojciech Urban – Przedszkole w Miłkowie,  

III miejsce - Bartosz Wylegała  Przedszkole w Romanowie Dolnym,

wyróżnienie Katarzyna Kubisz – Gminne Przedszkole nr 4 w Trzciance.

Szkoła Podstawowa:

I miejsce- Kinga Wąchnicka - Szkoła Podstawowa w Siedlisku,

II miejsce- Jagoda Ciesiółka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kruczu,

III miejsce- Patryk Kaczmarek- Publiczna Szkoła Podstawowa w Miłkowie.

Nagroda specjalna za przekazanie największej ilości 139 prac powędrowała do Publicznego Przedszkola Bajka w Lubaszu.

Podczas tegorocznego wydarzenia imprezą towarzyszącą był  III Otwarty Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych i Ponadgimnazjalnych zorganizowany przez nauczyciela wychowania fizycznego, Pana Jakuba Kurkiewicza. Puchary ufundowane przez Wójta Gminy Lubasz, Pana Marcina Filodę wręczono najlepszym drużynom turnieju:

I miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie,

II miejsce Szkoła Podstawowa w Młynkowie,

III miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubaszu,

IV miejsce Edukacja Lubasz.

Nagrodzono także najlepszą zawodniczkę oraz najlepszą bramkarkę rozgrywek.

W trakcie happeningu odbył się także przygotowany przez Pana Krzysztofa Stróżyńskiego Charytatywny Turniej Strzelecki o medal z wizerunkiem patrona szkoły I. J. Paderewskiego, w którym miejsca na podium zajęli:

I miejsce Krzysztof Wicenty – uczeń Edukacji Lubasz

II miejsce  Pan Czesław Czynszak

III miejsce Michał Perz – uczeń Edukacji Lubasz

Uwieńczeniem turnieju była licytacja pozyskanych od sponsorów nagród oraz kiermasz wypieków. Podczas licytacji zebrano około 4000 zł.  Kwota ta, zostanie w całości przekazana na leczenie brata uczennicy Edukacji Lubasz, Szymona Radzi.

Spośród wszystkich zarejestrowanych dawców krwi, potencjalnych dawców szpiku oraz włosów rozlosowano nagrody ufundowane przez licznych sponsorów, którzy udzielili swojego wsparcia i tradycyjnie, jak co roku zechcieli uczestniczyć w tej szczytnej inicjatywie. Najważniejsze jest jednak przesłanie imprezy: zwrócić uwagę na cenny dar leku, jakim jest krew oraz zebranych  5400 ml krwi!!! Niestety z przyczyn technicznych – awaria w krwiobusie - niemożliwe było zarejestrowanie wszystkich przybyłych krwiodawców,

Społeczność Szkół prowadzonych przez Edukację Lubasz dziękuje WSZYSTKIM SPONSOROM i wszystkim tym, którzy zaangażowali się w akcję, zechcieli ją wesprzeć swoimi działaniami i propagować ważne idee społeczne.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY DOKONALI NAJWAŻNIEJSZEGO PRZELEWU ŻYCIA - JESTEŚCIE BOHATERAMI, DARUJĄCYMI DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI CZĄSTKĘ SIEBIE I TYM SAMYM NADZIEJĘ - NADZIEJĘ NA SPEŁNIENIE MARZEŃ !!!

Statystyki:

zarejestrowanych dawców krwi – 24 osoby,

krew oddało 12 osób,

potencjalni dawcy szpiku 2 osoby,

badanie słuchu: 10 osób,

badanie wzroku: 17 osób,

badanie mammograficzne 10 osób,

 badanie cytologiczne 6 osób,

badanie skóry głowy i włosów 16 osób,

przekazanie włosów na peruki 13 osób.

Agnieszka Gołębiewska

 

źródło: lubasz.pl

Dodaj komentarz