Święto Szkoły w Miłkowie

2018-10-11

Aktualizacja:

2018-10-11 09:01

5 października 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej 

5 października 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej 
w Miłkowie odbył się Dzień Patrona. Myślą przewodnią tegorocznej uroczystości było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W części oficjalnej, dyrektor szkoły Pani Jolanta Zmyślona powitała serdecznie Wójta Gminy Lubasz pana Marcina Filodę, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Żanetę Andrzejewską, Dyrektora Gminnego Zespołu Szkół i Przedszkoli Pana Ryszarda Bilskiego, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu Pana Szymona Szweda, Radnego Rady Gminy Pana Andrzeja Macyszyna, sołtysów wsi, członków Rady Rodziców, emerytowanych pracowników szkoły, uczniów, nauczycieli i rodziców. W swym przemówieniu Pani Dyrektor znacząco podkreśliła, iż słowa Patronki „Być dobrym dla drugiego człowieka” są drogowskazem do realizacji w szkole dydaktyczno-wychowawczych zamierzeń.
Następnie nadszedł moment najważniejszy dla uczniów klasy I, którzy zostali przyjęci w poczet społeczności szkolnej poprzez ślubowanie i pasowanie na ucznia. Ukoronowaniem dokonanego aktu, było wręczenie pierwszoklasistom pamiątkowych dyplomów oraz upominków rzeczowych ufundowanych przez Wójta Gminy Lubasz Pana Marcina Filodę, Przewodnicząca Rady Gminy Panią Żanetę Andrzejewską i Radę Rodziców PSP w Miłkowie. Po ślubowaniu nowi uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło pięknie recytowanych wierszy i śpiewu piosenek płynących prosto z serca. Uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą o Patronce szkoły, ale również doskonale wpisali się w tegoroczne Święto śpiewając utwory o tematyce patriotycznej. 
W kolejnym punkcie uroczystości uczniowie, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół podstawowych DO HYMNU, zaśpiewali ponowie przed znacznie szerszą publicznością „a capella” Rotę i utwór Marsz Polonia. Występ uwieńczony został gromkimi brawami. 
Ostatnim punktem tegorocznego Święta była prezentacja działań w ramach realizowanego w szkole projektu edukacyjnego pt: Piękna Nasza Polska Cała. Projekt ten powstał z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem programu było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, kształtowanie tożsamości narodowej oraz uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Uczniowie klasy VIII przedstawili prezentację multimedialną pt.: Polska droga do wolności - kartki z kalendarza polskiej niepodległości. Wydarzenia na przestrzeni 100 lat, ubogacone o przemówienia, odezwy i sentencje takich Polaków jak Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Jan Paweł II, czy Lech Wałęsa okazały się niezwykle cenną, żywą lekcją historii. Uczniowie z klasy IV B wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W swym występnie nie tylko odnieśli się do legendy o warszawskiej Syrence, ale również ukazali piękno stolicy za pomocą przygotowanych slajdów. Uczniowie klasy IV A wybrali się nad polskie Morze Bałtyckie. Na krótką chwilę zostaliśmy zaczarowani magią żeglarskiej muzyki. Po występie klas IV przenieśliśmy się w góry. Taniec z ciupagami i muzyka góralska okazały się hitem uroczystości. Również na nowo odkryliśmy piękno gwary wielkopolskiej. Prezentacja wierszy Pawoł 
Gawoł, Dwa Michały i Pan Hilary dla uczniów klasy V i VII okazały się nie lada wyzwaniem. Obchody Święta Szkoły zakończyła klasa V – polskim tańcem chodzonym – polonezem. Jesteśmy przekonani, że różnorodność występów zaprezentowanych przez poszczególne klasy w pełni zrealizowały zamierzone cele projektu. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się dla nas inspiracją, by pokazać piękno i wyjątkowość naszej Ojczyzny- Polski.
J.Stochaj
I.Jopp

 

źródło: lubasz.pl

Dodaj komentarz